Imieniny: 
 
  

Menu

 
Strona główna
O telewizji TMT
Program TMT
Odbiór TMT
Archiwum TMT
TMT w prasie
Kontakt
 
 

Prezentacje TMT

 

  11/2006   

 
 

Polecamy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dodatkowe

 
Księga Gości
 

Nasi partnerzy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Film dokumentalny:
Kultura Chińska - "Tama Trzech Przełomów"

     W sercu Chin, wielka rzeka Yangcy przebija się przez trzy malownicze górskie wąwozy. Trzy przełomy powstały w miejscu, gdzie ta potężna rzeka przedziera się przez góry okalające Kotlinę Syczuańską. Yangcy, to również trzecia pod względem długości rzeka na świecie. Chińczycy przez wieki próbowali ujarzmić i zapanować nad tą wielką rzeką, która często występując z brzegów przynosiła ludziom ogromne straty. Przez długi czas mieszkańcy Chin próbowali obrócić szkodliwą działalność rzeki tak, by przyniosła ona korzyści.

 

     W 1918r. czwarty przywódca chińskiej rewolucji demokratycznej, dr Sej Jo San, po raz pierwszy zaproponował wybudowanie tamy w rejonie trzech przełomów. W latach 50-tych, przywódcy chińscy za problem najwyższej wagi, uznali wybudowanie tamy - Tamy Trzech Przełomów. Tama o długości 3345 m, 180 m wysokości magazynuje wodę na poziomie 175 m, a łączna ilość zmagazynowanej wody w akwenie to 39,3 bln litrów.
Tama Trzech Przełomów to największe i najnowocześniejsze przedsięwzięcie tego typu na świecie.

 

     Przełom Xilling, z wąskimi przesmykami, mieliznami, bystrzynami i wirami, był niegdyś najniebezpieczniejszy ze wszystkich trzech. Po zboczach gór nad przełomem Xilling, w kierunku tamy do rzeki spływają malowniczo strumyki. Wiejskie chaty, niebezpiecznie przycupnięte na skalnych ostrogach są traktowane jak atrakcja turystyczna.

 

     Most Xilling na rzece Yangcy łączy południowy brzeg rzeki z północnym, jest jednocześnie najnowocześniejszym i najdłuższym mostem wiszącym w Chinach.

 

     Pod koniec 96-go roku zostało otwarte lotnisko Ji Czang, czyli lotnisko Trzech Przełomów. Od tamtej pory, rejon Trzech Przełomów ma most powietrzny łączący go ze światem. Otwarto również dla ruchu autostradę, prowadzącą wśród malowniczych wąwozów w rejonie Trzech Przełomów. Na długości 28 km, wybudowano 44 olbrzymie i średniej wielkości mosty, oraz 5 tuneli. Mosty i tunele nadają przełomowi Xilling nowy, spektakularny i widowiskowy wygląd.

 

Telewizja TMT zaprasza:
poniedziałek godz. 20.30
wtorek godz. 17.45

 

 

 

 

PATRONAT TMT!

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


Kopiowanie i publikowanie materiałów zawartych na tej stronie zabronione.
Copyright © 2004
TMT, all rights reserved.
Created by and update by F.H.U. SAKO