Imieniny: 
 
  

Menu

 
Strona główna
O telewizji TMT
Program TMT
Odbiór TMT
Archiwum TMT
TMT w prasie
Kontakt
 
 

Prezentacje TMT

 

  11/2006   

 
 

Polecamy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dodatkowe

 
Księga Gości
 

Nasi partnerzy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Z notatnika Podrożnika

"Tarnowskie Góry i Świerklaniec"

 

    "Biały Śląsk" to świetny cel dla podróżników spragnionych odwiedzenia turystycznych atrakcji w połączeniu z równie udanym wypoczynkiem i aktywną formą spędzenia czasu. Zapraszamy na zwiedzanie miasta Tarnowskie Góry i okolic. W programie poznamy tajemnice tarnogórskich podziemi, trochę historii tego miejsca, w którym bywali niegdyś książę Radziwiłł, król Jan III Sobieski z królową Marysieńką, król August II Mocny i wielu innych monarchów. Odwiedzamy z kamerą zamki i pałace rodu von Donnersmack oraz Mały Wersal w Świerklańcu.

 


"W Spalskiej Krainie Sportu"

 

    Spała niemal wszystkim kojarzy się ze sportem. W Ośrodku Przygotowań Olimpiskich od ponad 50 lat kształcą swoją formę polscy sportowcy. W programie przybliżymy spalską arenę sportu, rekreacji i wypoczynku stanowiącą cel pobytu nie tylko dla wielu znanych grup i środowisk sportu wyczynowego, ale także dla wszystkich zainteresowanych rekreacją i wypoczynkiem w połączeniu ze sportem, zdrowiem i zdobywaniem kondycji fizycznej. Nie zabraknie też propozycji odwiedzenia ciekawych miejsc gminy Inowłódz, do której należy Spała i atrakcji turystycznych Spalskiego Parku Krajobrazowego.

 


    Kolejna wyprawa podróżnika, zaprowadzi nas nad Morze Bałtyckie, w rejony jednego z najstarszych miast na Pomorzu jakim jest Kamień Pomorski, punktem zaś docelowym naszej podróży będzie Dziwnów i Dziwnówek - letnisko, wczasowisko, które w tym roku otrzymuje prawa miejskie. W programie - jak zazwyczaj - rekomendacja miejsca wypoczynku i rekreacji, tym razem skierowana do środowisk młodzieżowych oraz rodzin z małymi dziećmi.

 

    Nie zabraknie naszych propozycji z zakresu atrakcji turystycznych a główną będzie rejs korsarskim statkiem do Kamienia Pomorskiego. Z kamerą udamy się również nad Dziwnowską plażę na spotkanie z Neptunem i morskim chrztem naszych najmłodszych.

 


    W kolejnym epizodzie "Z notatnika podróżnika" odwiedzimy serce Puszczy Białowieskiej a w nim Soplicowo, miejsce niezupełnie fikcyjne a jednak zawsze uważane za ostoję polskości. Ta "sarmacka wyspa kultury" - jak określa się Soplicowo - pozwoli przenieść się nam w epokę szlachectwa polskiego w atmosferę zamierzchłych czasów XIX wieku i odniesie nas do epopei Adama Mickiewicza. Nie zabraknie w programie wizyty w Dworze Sędziego Soplicy czy spotkania z Jankielem. Sielskie krajobrazy i natura w Arkadii zwanej Soplicowo, dostarczy niezapomnianych wrażeń każdemu. "Ku pokrzepieniu nie tylko serc" - spotkamy się z dostępnymi atrakcjami w obrębie soplicowskiej wioski.

 


    W kolejnym odcinku odwiedzimy rejon województwa bielsko - bielskiego oraz okolice Beskidu Niskiego. Jeśli to Zakopane uchodzi za zimową stolicę naszego kraju, to bez wątpienia Szczyrk, który zobaczymy w programie, stanowi niepisaną stolicę polskich sportów zimowych. Uwieńczeniem podróży będę relacje z nartostrad i wyciągów orczykowych. Nie zabraknie także konkursu - zapraszamy.

 


    Tym razem odwiedzimy Podlasie, a w nim rejon Puszczy Knyszyńskiej i kresowe rejony województwa. W przeszłości Puszcza stanowiła własność królewską. Obecnie tereny te zajmuje kilkanaście rezerwatów przyrody i park krajobrazowy. Dowiemy się wielu ciekawostek m.in. co robią w Puszczy Święte Drzewa, na których rzeźbi się figury oraz skąd wziął się kult "świętej wody". W samej Puszczy poznamy bliżej Bobrową Dolinę i jej turystyczne atrakcje oraz tajemnicze pola krzyży.

 


    Kolejny epizod "Z notatnika podróżnika" dotyczy wyprawy w region koniński, gdzie odwiedzimy położony nad Jeziorem Licheńskim - Licheń Stary. To "druga Częstochowa" - jak mawiają o tym miejscu - albo inaczej polskie Lourdes, które w ubiegłym roku ściągnęło milion osiemset tysięcy odwiedzających. A wszystko to za sprawą licheńskiego sanktuarium - Matki Bolesnej Królowej Polski, największej w Polsce świątyni (siódmej w Europie a jedenastej na świecie). Megalityczna budowla Bazyliki już dziś bije wszelkie rekordy - w tym i te kontrowersyjnej opinii, gdyż skrzy się złotem, marmurami i bizantyjskim przepychem ozdób. Jej ogromna przeszło 30 metrowa kopuła, bijąc w niebo na wysokość ponad 90 metrów, budzi w istocie typowo bizantyjskie skojarzenia wielkości i przepychu. Za rok wyrośnie tu monstrualna 130 metrowa wieża, z której będzie widać przedmieścia Poznania.

 


    Następna filmowa wyprawa zarejestrowana w "Notatniku podróżnika" dotyczyć będzie miejsca tajemniczego, bo owianego legendami. Miejsca przez wiele lat odgrodzonego od świata - niedostępnego dla turystów, a dostępnego jedynie wybrańcom. Odwiedzimy słynne imperium wypoczynku uprzywilejowanych z epoki polskiego socrealizmu - Arłamów. Ta niegdysiejsza wieś wołoska położona w rejonie Pogórza Przemyskiego a na terenie Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, w latach 60 tych i 70 tych stanowiła PRL - owski establishment oznaczony kryptonimem rządowym W1.

 


Przyjazne Góry

 

    Polskie Tatry zajmują niewiele ponad 160 km kw. Powierzchni naszego kraju. Przez ten mały skrawek wyjątkowo pięknej ziemi przetaczają się w ciągu roku blisko 3 miliony turystów, pragnących poznać bliżej surowe piękno gór i ich bogatą, nigdzie indziej nie spotykaną faunę i florę.

 

    Niestety, zbyt często w czasie pasjonujących wycieczek w zapominamy, że góry są nie tylko piękne, ale i niebezpieczne. Tylko w 2001 roku trzeba było nieść pomoc blisko 600 osobom, ofiarom poważnych wypadków. Wielu z nich można było uniknąć, gdyby turyści wyruszali na górskie szlaki odpowiednio przygotowani, a w drodze na szczyt pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 

    Film, nakręcony przy udziale ratowników TOPR, w niezwykle obrazowy sposób przedstawia podstawowe zagrożenia z jakimi możemy spotkać się na górskim szlaku i - daje odpowiedź, jak w prosty sposób można ich uniknąć.

 

W krainie Ducha Gór - Karpacz:

 

W programie urzekające krajobrazy, malownicze grzbiety górskie, wodospady, tajemnicze skalne przejścia w dolnych i górnych partiach Sudetów Zachodnich A wszystko z wyprawą do Karpacza, którego atrakcje krajobrazowe przedstawimy w aurze zarówno zimowej jak i letniej. Usłyszymy także legendy, poznamy tajemnice zaklęte w murach prastarych zamków Chojnika, Bolkowa i Czocha jak i te wydarte z głębin walońskich sztolni. Dowiemy się też skąd się wzięła śląska "Karolinka" w Karpaczu.

 


    W programie filmowe wyprawy do atrakcyjnych turystycznych i wypoczynkowych miejscowości w naszym kraju. Miejsca, które warto odwiedzić i o których warto pamiętać przy wyborze wypoczynku i relaksu - o każdej porze roku. W każdym programie, odwiedzając wybrane zakątki naszego kraju, przybliżamy telewidzom atrakcje turystyczne dostępne do zwiedzania w rejonie i okolicach.

     Tym razem odwiedzimy centrum Przedgórza Kotliny Jeleniogórskiej a w nim Dolinę Czerwienia i pensjonat "Łucznik" w Przesiece. W programie prezentacja atrakcji turystycznych tego rejonu oraz propozycja niezwykłego spektaklu teatralnego, o którego obejrzenie "na żywo" ubiegają się widzowie z całej Europy. Jak zawsze w programie konkurs dla telewidzów.

 

Emisja w Telewizji TMT
premiera w sobotę o godz. 18.30,
powtórka - środa godz. 21.00

 

 

 

 

PATRONAT TMT!

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


Kopiowanie i publikowanie materiałów zawartych na tej stronie zabronione.
Copyright © 2004
TMT, all rights reserved.
Created by and update by F.H.U. SAKO