Strona główna

 

TO NAS DOTYCZY

 

    Od 1 grudnia telewizja TMT, we współpracy z OIGKK, rozpocznie emisję jednogodzinnego pasma "To nas dotyczy", w którym zagoszczą najlepsze programy realizowane przez telewizje lokalne. W programie znajdą się między innymi informacje, reportaże, wywiady i programy planszowe, które powstały w lokalnych środowiskach telewizyjnych. Na początek w paśmie pojawią się krótkie formy nagrodzone "Kryształowym Ekranem" w konkursie "To nas dotyczy". Konkurs organizowany jest przez OIGKK, a głównym sponsorem nagród jest telewizja TMT.

 

    Kolejne materiały będą wyłaniane przez specjalnie powołaną Komisję Kolaudacyjną złożoną z przedstawicieli OIGKK i przedstawicieli telewizji TMT.

 

    Na początek stycznia 2005 roku planowane jest rozszerzenie pasma.

 

 

Godziny emisji:
sobota: 11:00
niedziela: 20:00
wtorek: 21:00
czwartek: 23:00
piątek: 14:00

 

 

Kontakt: tonasdotyczy@tmt.pl

 

 

    W programie relacja z konferencji prasowej jaka odbyła się niedawno w siedzibie Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie. Spotkanie poświęcone było sprawie konieczności uiszczenia opłat na rzecz Instytutu Sztuki Filmowej przez operatorów sieci kablowych. Tłumaczono dlaczego Instytut nie może z nich zrezygnować. Głos w dyskusji zabrali min. Andrzej Wajda oraz Jacek Bromski.

 

    Pułtusk gościł ostatnio uczestników konferencji, która miała na celu integrację środowiska operatorów małych i średnich sieci kablowych. Podczas paneli i dyskusji poruszano tematy nurtujące środowisko tj. prawa autorskie czy powrzechność telewizji cyfrowej oraz "pay tv channel". Zapraszamy na relację z konferencji w czasie, której dowiemy się więcej o gościnnym mieście oraz zamku.

 

 

 

 

ARCHIWUM

 

    Kryształowe Ekrany 2005 rozdane. Nagrody zostały przyznane 18 listopada podczas uroczystej gali PIKE w Folwarku Zalesie pod Krakowem. W drugiej edycji konkursu "To nas dotyczy" nagrodzono programy telewizyjne zrealizowane przez lokalne telewizje kablowe. W kategorii programu informacyjnego nagrodę główną przyznano "Wiadomościom" zrealizowanym przez Telewizję Miejską Stalowa Wola. Telewizja Toya z Łodzi otrzymała Kryształowy Ekran w kategorii krótkiej formy telewizyjnej - reportaż za materiał Anny Lubiatowskiej "Spektakl dla Rafała". W ostatniej kategorii - wywiad, wyróżniono Sferę TV ze Stalowej Woli i Monikę Herman za program "Family Karpowicz".

 

    Widzowie telewizji TMT już od 3 grudnia będą mogli obejrzeć nie tylko tegorocznych laureatów konkursu "To nas dotyczy", ale też inne propozycje telewizji lokalnych zrealizowane w ciągu ostatniego roku.

    Organizatorem konkursu "To nas dotyczy" jest Polska Izba Komunikacji Elektronicznej. Telewizja TMT objęła patronat nad tym wydarzeniem.

 

 

    Dni Sztuki Wspołczesnej to najwieksza impreza kulturalna, która już od 20 lat, ożywia Białystok. Na te kilkanaście dni miasto zmienia się w wielką scenę, na której króluje SZTUKA WSPOŁCZESNA: teatr, film, performance, działania muzyczne, wernisaże. Trzeba przyznać, że niejednokrotnie prezentowane dzieła sa trudne dla przeciętnego "zjadacza chleba", a mimo to zawsze przyciągaja setki, a nawet tysiące widzów. Być może jest tak dlatego, ze organizatorzy dbają o światowy poziom artystyczny DSW.

 

 

    Zapraszamy na kolejne spotkanie z telewizją kablową Toruń. Zaczynamy od programów ekologicznych o polskich parkach krajobrazowych, o dokarmianiu zwierzą w zimie oraz o dorocznej akcji liczenia nietoperzy. Na koniec czas na gotyk, czyli reportaż m.in. o krzywej wieży, ale z Torunia. W programie architektoniczne perełki i ciekawostki miasta.

 

 

    Dziś w programie opowiemy o twórczości. Na początek magazyn filmowy ze szczecińskiej telewizji o znanych filmach i jeszcze bardziej znanych aktorach. Opowiemy także o "epokowym wynalazku" - machinie do wlewania oleju do głowy, którą wymyśliły dzieci ze szkoły w Sanoku. Kolejny program dotyczy AA - czyli Anonimowych Aktorów. Brak Budżetu, brak znanych twarzy, ale przynajmniej twórcy dobrze się bawią. Widzowie zresztą też. I na koniec poważnie i z pasją o swoim teatrze opowie reżyser Tadeusz Woźniak. Zapraszamy.

 

 

    W dzisiejszym programie zapraszamy na toruńskie... spotkania. Na początek felieton sportowy o Melanii Sinoradzkiej, olimpijce z 1948 roku. W kolejnym materiale rozmowa z Kayah - o muzyce, życiowych pasjach i marzeniach. Na koniec dwa felietony z toruńskich wystaw fotograficznych. Na zdjęciach Zbigniewa Filipiaka króluje Toruń schowany w bramach - fotograf pokazuje miejscowe podwórka. Inny Toruń - tajemniczy, fotografowany nocą lub wczesnym rankiem pokazał za to Jacek Szczurek, bohater ostatniego materiału. Zapraszamy.

 

 

    Dziś spotkanie z materiałami telewizji kablowej "Łomża". Na początek reportaż o powstawaniu niezwykłej księgi w obrazach - czyli witrażu "Miłosierdzia". Twórca Mieczysław Mazur starł się w swym dziele zawrzeć symbolikę związaną z miłosierdziem bożym.

 

    W kolejnym materiale odwiedzimy Ciechanowice. W tamtejszym Muzeum Rolnictwa pokazano kolekcję kraszanek profesor Ireny Stasiewicz - Jasiukowej.

 

    W programie także relacja z misterium męki pańskiej na łomżyńskim rynku. Spektakl przygotowali uczniowie szkół ponad gimnazjalnych. A na koniec niedziela palmowa w Łysych na Kurpiach.

 

 

    Dziś w programie o tym jak nas widzą obcokrajowcy, a także o tym, jak my widzimy życie na obczyźnie. Bohaterka pierwszego reportażu przyjechała do Polski w poszukiwaniu wolności. Tutaj znalazła swój azyl polityczny. Reżyser Romuald Wicza-Pokojski zajął się za to życiem na obczyźnie. W swoim teatrze wystawił "Emigrantów" Sławomira Mrożka. W materiale obok emigrantów poznamy kulisy powstania spektaklu.

 

    Na koniec deser w postaci świetnego reportażu o polskich Indianach. "Nie jesteśmy biali… jesteśmy z Polski" to nie relacja z jakiegoś zlotu fanów Jacka Londona, ale kawałek codziennego życia najprawdziwszych czerwonoskórych.

 

 

    Dzisiaj "to nas dotyczy" w konwencji drogi. Pasją bohatera pierwszego reportażu są motocykle, na których jeździ już od niemal 47 lat. Ciekawe czy w swoich wojażach natknął się na "Śniadanie na trawie" podpatrzone przez reporterów z tv Legionowo.

 

    Autostrady prowadzą do nieba, drogi donikąd, a czasem tych dróg po prostu nie ma. W kolejnym reportażu o problemach drogowych jednego z osiedli w Śremie. Drogowskaz jest, ale dróg jakoś brak. A na koniec żelazna droga w stylu retro - pociąg odjeżdżający ze stacji Jarocin zawiezie nas w podróż do przeszłości.

 

 

    Dziś w programie cztery sposoby na to, jak pokazać lokalną rzeczywistość. "Koczownicy" to wnikliwy reportaż o bezdomnych zrealizowany przez TV Puławy. Bohaterowie materiału opowiadają o tym jak żyli kiedyś, jak żyją obecnie i jak chcieliby żyć.

 

    W rozmowach tygodnia z telewizji Grudziądz spotkanie z gminnym ekspertem i rzeczowa rozmowa o planach wykorzystania miejscowych gorących źródeł. Jakie korzyści odniosą mieszkańcy Grudziądza i kiedy się ich mogą spodziewać.

 

    Z kolei "Zakładnicy" z tv Pro-ART. To mocny materiał interwencyjny po prostu o ludzkiej biedzie. Dziennikarze starają się pokazać problem jednego z wiejskich gospodarstw z wielu stron.

 

    Na koniec proponujemy magazyn "poszukiwacze skarbów". To program, który w lekki i przyjemny sposób pokazuje jak poznawać "małą ojczyznę", a przede wszystkim jej historię. Tak uczą i bawią dziennikarze z Telewizji Legionowo.

 

 

    W dzisiejszym programie trzy magazyny tematyczne z lokalnych ośrodków telewizyjnych.

 

    Zaczniemy od "Komentarza Gospodarczego", a w nim wiadomości z giełdy i nie tylko. W "Spotkaniach z medycyną" autorzy powiedzą nam, jak zadbać o zdrowie, a zwłaszcza o serce. Na koniec sportowy oddech, czyli magazyn żużlowy telewizji Pro-Art.

 

 

    Dziś w programie o tych, którzy pomagają innym i o tych, którzy tej pomocy potrzebują. W pierwszym reportażu nową nadzieję ludziom uzależnionym daje małżeństwo, które kiedyś samo przeżywało podobne problemy.

 

    Kolejny materiał opowiada o Stowarzyszeniu Przyjaciół Zwierząt AZYL, którzy czworonożnym podopiecznym gwarantują nie tylko ciepłą miskę i spacerek.

 

    Jedni pomagają, inni tej pomocy potrzebują. Na koniec o rodzicach, którzy na nowo próbują poskładać świat swój i swoich dzieci. I mogą liczyć tylko na siebie.

 

 

    Cieszę się, że ktoś wpadł na pomysł, na to żeby docenić telewizje lokalne. [...] ich znaczenie i rola jest naprawdę ogromna - mówi Robert Biłas, redaktor naczelny TVK Sanok.

 

    W tym tygodniu zapraszamy więc na spotkanie z "Okiem Telewizji Sanok". W programie m.in. rozmowa ze Stanem Borysem - żywą legenda polskiej sceny muzycznej, który do Sanoka przyjechał na koncert promujący jego ostatnią płytę "Niczyj" oraz "Pogodna" inauguracja sezonu imprezowego w klubie "Panika". Na zakończenie gratka dla miłośników gwiazd (tych na niebie) - relacja z czwartego spotkania obserwatorów ciał niebieskich.

 

 

    W dzisiejszym programie zapraszamy na spotkanie z ludźmi, którzy swojej pasji poświęcają dużo czasu i energii.

  • Co jest takiego w motorach, że warto na nich jeździć? Czy na motor można poderwać dziewczyny? A także o tym, która marka jest najlepsza opowiadają amatorzy ulicznych ewolucji motorowych, którzy spotkali się na dorocznym festiwalu motorowym.
  • Na wyciszenie proponujemy reportaż o akwarystyce morskiej. Jacek Krawczyk od 8 lat hoduje egzotyczne ryby i rafę koralowa w swoim mieszkaniu. Wyjaśnia między innymi skąd tak oryginalne i pracochłonne hobby.

    Filip Rządek od trzech lat jest mistrzem polski amatorów w boksie tajskim. Na czym polega ten sport? Dlaczego go wybrał i co jeszcze może w nim osiągnąć - na te pytania Filip Rządek odpowiada w ostatnim reportażu.

 

 

Są miejsca, z którymi czujemy się szczególnie związani. Są też takie, o których mało wiemy.

 

    W dzisiejszym programie pokażemy "Nieznane zakątki" położone w okolicy Górnych Kamionek. Autorzy reportażu przedstawiają atrakcje tego regionu, ważne osoby, a nawet schodzą w głąb ziemi w poszukiwaniu atrakcji turystycznych.

 

    Zapraszamy także na wspomnienia "Z dalekiego stepu". Ryszard Strączkowski opowie o swoim wyjeździe do Kazachstanu. Początkowo pojechał tam na rok, został na 11 lat.

 

    Na koniec pokażemy 4 zlot na Wielkiej Sowie, który rozpoczął się wycieczką szlakiem Bogdana Grabowskiego na najwyższy szczyt sowiogórski. Dowiemy się także o akcji odnowienia niemal stuletniej wieży stojącej na szczycie Wielkiej Sowy.

 

 

    Zaczynamy dzisiaj od zimowej aury. W "Spotkaniach z ekologią" Telewizji Toruń będziemy karmić łabędzie, podpatrywać wędkarzy podlodowych i tropić ślady leśnych zwierząt. A w ramach zmiany klimatu przyjdzie czas na gotycki dotyk - zapraszamy na spis powszechny nietoperzy polskich.

 

    Po "Spotkaniach z ekologią" zapraszamy na mini-wywiad o unii europejskiej. Posła Mariana Kawę przepytuje najmłodszy dziennikarz telewizji lokalnych. Za to zadanie Kamilek Biłas dostał wyróżnienie w konkursie To nas dotyczy".

 

    W programie pokażemy też jak się robi jaworową łyżkę w kilka minut. W takiej sztuce wyspecjalizował się Augustyn Drozd z Nadolan, o którym opowiada nasz ostatni.

 

 

    Na początek wyjaśnimy co jest tam, gdzie kończy się asfalt. Bohaterem pierwszego reportażu jest motorniczy promu rzecznego, który opowiada o tym niemal zapomnianym w Polsce zawodzie. "Tam gdzie kończy się asfalt" z telewizji kablowej PRO-ART Ostrów Wielkopolski został wyróżniony nagrodą specjalną w konkursie "To nas dotyczy".

 

    Potem przeniesiemy się do Włoch. Na pytania dziennikarzy z telewizji słupskiej odpowiada In-Grid. Między innymi wyjaśnia, dlaczego śpiewa po francusku. Wywiad z wokalistką był nominowany do Kryształowego Ekranu 2004.

 

    A na koniec spotkanie z polskimi Indianami. Dla których tipi czy pióropusz to nie rekwizyty z filmów o dzikim zachodzie, ale składniki ich kultury. Reportaż "Nie jesteśmy biali… jesteśmy z Polski" telewizji ASTA Piła otrzymał Kryształowy Ekran w kategorii krótka forma.

 

 

    Dzisiejsze wydanie jest przede wszystkim informacyjne. Pokażemy najlepsze programy newsowe zrealizowane w lokalnych ośrodkach telewizyjnych. Profesjonalne dziennikarstwo i rzetelna informacja to wyróżniki tych programów. Na początek "Puls Dnia" - serwis z Wielkopolskiej Telewizji Kablowej w Poznaniu, który zdobył Kryształowy Ekran 2004. A potem dwa programy nominowane do tej nagrody - program informacyjny telewizji grudziądzkiej oraz Teledziennik z telewizji DAMI z Radomia.

 

    Na zakończenie reportaż interwencyjny nagrodzony specjalnym wyróżnieniem w konkursie "To nas dotyczy" Telewizji SM Grudziądz o zaginionej dziennikarce z lokalnej gazety. Mimo że poszukiwania trwają cały czas, nie udało się niczego ustalić. Jednak opinia publiczna znalazła winnego. Autorka programu próbuje pokazać wszystkie aspekty tej "śliskiej sprawy".

 

 

    W ostatnim tygodniu listopada odbył się XXV zjazd operatów sieci kablowych. Tegorocznej imprezie towarzyszył konkurs programów zrealizowanych przez telewizje lokalne. O Kryształową Statuetkę można było walczyć w czterech kategoriach: program informacyjny, reportaż, wywiad i program planszowy. U nas będzie można zobaczyć wszystkie nominowane audycje w specjalnym paśmie "To Nas Dotyczy". Już w najbliższy wtorek o 21.00 zaprezentujemy dwa reportaże i zwycięski program w kategorii wywiad zrealizowany przez TV Sanok.

 

 


Kopiowanie i publikowanie materiałów zawartych na tej stronie zabronione.
Copyright © 2004
TMT, all rights reserved.
Created by and update by F.H.U. SAKO